Official

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir söz olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “yer” yahut “iş” mealına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda patronaj ve hükümet fiillerinde kullanılırdı.

Vasat Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tanımlamak karınin kullanılmaya esaslandı. Bu görevliler, örneğin talih daireleri yahut kiliselerde çeşitli fiillerle sorumlu olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi henüz geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut mezun bir konumda bulunan herhangi bir kişoflaz tanımlamak karınin kullanılmaya esaslandı. Günümüzde, “official” kelimesi ekseriya hükümet, spor yahut iş dünyası kadar resmi bir konumda bulunan kişsonra yahut kurumları tanımlamak karınin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, söz resmi yahut mezun bir konumda bulunan herhangi bir kişoflaz tanımlamak karınin kullanılmaya esaslamıştır.