Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Reis beyı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Asalet Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak yine aynı kurumun Dış İlişkiler Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuşdolaşma. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Esenlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Elan sonra öğretim görevlisi olarak akademik avluına esaslamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları arasında da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuşdolaşma. Üniversitelerarası Heyet Tıp ve Afiyet Bilimleri Eğitim Konseyi Kellekanlığı, UMEMPS (ılımlı Maşrık ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) başkanlık ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve Reis bey Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları arasında YÖK üyeliği görevinde bulunmuşdolaşma. 1987 yılından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Dümen Kurulunda fariza almaktadır. Kellekanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde halen Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri mütehassısından biri olarak onaylama edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “encam periyot esaskanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda özen etmiş olduğu dü yılın nihayetinde 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA esaskanlığı görevini Köle’li Prof. ErrolAlden’dan gerçekten çağ almıştır. Hatta Asalet Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Kellekanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak fariza yapmaktadır.