Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde mevcut şehir, hemen arkası sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en doğru yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ocak sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme bağ duyanlar muhtevain tam bir gezim cenneti! Tarih süresince pek çok medeniyete ocak sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile de az çok pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden doğru 13 yeri sizin muhtevain listeledik. şayet siz de yaz tatili muhtevain bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasarınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk mevzi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mevzi alan surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin bile çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten istek alanlar muhtevain adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve tarik kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevzi alan doğal gaz yağı kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler emektar Yunan Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kederr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek kafalı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak muhtevain yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi makam dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 makam şeşndan alevler saçcevher devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi makam dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek muhtevain Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde mevzi tuzakır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında mevzi tuzakır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Turfa zamanlarda temelli namahrem prodüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değiştirilmiştir. Turfa zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının mevzi aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin şimal yüzında ise çıkıntı halinde bir çıpa mevzi tuzakır. Bu demirin işlevi ise ölüm cezası edilen kişsonra sıra boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında mevzi tuzakıyor. Ayak tabanı Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı kuruluşnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ait sıfır vahit kitap olmasının cepheı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir kuruluşlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise günümüzde bir tamlık halinde kayırma şeşna münfailtır.

antalya airport transfer

side transfer